blandzia - komentarze



Dzień, w którym nauczyłam się przepraszać.
Przepraszam. Znamy to słowo od małego… ale czy naprawdę rozumiemy jego znaczenie. Jeszcze niedawno używałam tego słowa wtedy gdy po prostu widziałam, że cos co zrobiłam wywołało w kimś smutek lub złość. A przecież nie o to chodzi. Przecież Np. prawda często kogoś rani, ale przepraszać za nią? Nie wolno. Przepraszam. Tego słowa używałam kiedyś na odwal się, żeby nie mieć haji, żeby się nie czepiali- po prostu dla swojego świętego spokoju. Teraz nie. Teraz zrozumiałam, że przepraszać powinno się tylko za czyny, które popełniłam źle… . Za błędy i również za to, że się czegoś nie zrobiło, a mogło się zrobić. Przepraszam- to nie znaczy „no dobra zamknij się już i nie rób takiej miny”. Przepraszam znaczy- „Żałuję tego co zrobiłam, żałuję, bo cię tym skrzywdziłam, postaram się więcej tego nie robić” . każdy chyba zna znaczenie tego słowa, a jednak coś powoduje, że używamy go często bez poczucia winy, tak sobie tylko żeby było. Wina tego leży tam… w przeszłości. Np. w przedszkolu dwójka dzieci się pobiło. Jedno sądzi, że nie jest winne, musiało się bronić. A tu nagle wychowawca mowie „przeproście się” i dziecko, bez poczucia winy, a wręcz z wściekłością musi przeprosić swojego kolegę. Ale cóż. Przecież człowieka nie kształtuje tylko przedszkole =P. Ja niedawno nauczyłam się przepraszać. Nauczyłam się tego, gdy zobaczyłam, jak bardzo moje głupie słowo, uwaga, czynność, może zrobić komuś przykrość. Jak bardzo może zranić. Nauczyłam się przepraszać za wszystko co jest moim błędem według mnie względem kogoś- nawet za rzeczy, o które dana osoba nie jest zła. I nauczyłam się, że gdy nie zrobiłam nic złego, nie mam wcale przymusu mówić komuś przepraszam… ale czasem, nawet teraz, trzeba użyć tego słowa, żeby dali ci spokój (np. rodzice)…takie już życie. Ważne jest to, by wiedzieć samemu, kiedy przeprasza się od serca i by jak najrzadziej przepraszać „dla świętego spokoju”. Bo przeprosiny to jakby przysięga „zrobię wszystko co mogę by się poprawić’ a gdy mówimy to właśnie z przymusu to jakby krzywoprzysięstwo. Względem nie tylko osobnej do której się to mówi, ale również względem siebie.


Imię:


Wyświetlaj emotikony w komentarzu

Lista emotikonów


To mówicie Wy:
12.03.2006 :: 10:54 :: cmk109.neoplus.adsl.tpnet.pl

edzia

siemka! umarła Hanka Bielicka! przeczytaj moje 2 ostatnie notki z dnia 12.03[ 2 notki] I skomentuj!!! przeczytaj i komentuj, bo to bardzo wazne! a hanka Bielicka bedzie z toba za kazdy wiecej twoj komenatrz. Ona doda ci pewnosc siebie !!! czym wiec komentarz z toimi zalem o jej smierci tym wiecej dobroci w twoim serce!!!!
11.03.2006 :: 18:47 :: aul196.internetdsl.tpnet.pl

encore

dokładnie, słowem przepraszam tak jak i wieloma innymi nie powinno się przysłowiowo
11.03.2006 :: 12:56 :: cko63.neoplus.adsl.tpnet.pl

edzia

:) pozdrawaim.... : i zapraszam d o mnie. ps. nie przeczytałam notkiz braku czasu SORCIA
Talk.pl :: Wróć